Zabrakło naprawdę niewiele, a MOSM Tychy mógłby się pochwalić szczypiornistką, która wywalczyła awans do elity Starego Kontynentu.

Mowa o Emilii Kowalik, która przez cały tydzień razem z reprezentacją Polski juniorek rywalizowała w mistrzostwach Europy dywizji B w Macedonii. W fazie grupowej Polki były bezkonkurencyjne, wygrywając kolejno z Grecją 28:24 (3 gole Emilii), Wyspami Owczymi 32:17 (2 gole tyszanki), Szwajcarią 32:17 (jedna bramka), a w meczu o pierwsze miejsce w grupie deklasując Macedonią 31:14 (2 gole).

W wielkim finale Polki zmierzyły się z triumfatorem drugiej grupy - również niepokonaną ekipą Słowenii. Stawką tego pojedynku był awans do turnieju głównego mistrzostw Europy juniorek do lat 19, które zaplanowano na lato 2019 roku.

Finałowy bój był niezwykle wyrównany. Do przerwy Słowenki prowadziły 13:16, a później już 15:19. Po kilku minutach biało-czerwone przegrywały już jednak tylko jedną bramką (19:20). Wtedy jednak nastąpił koncert gry Słowenii, która wyszła na prowadzenie 19:26. Polki walczyły jednak do upadłego i ostatecznie zabrakło bardzo niewiele, bo finał zakończył się wynikiem 30:31 dla Słowenii, która awansowała do dywizji A mistrzostw Europy.

W finale Emilia zdobyła cztery bramki, a więc w całym turnieju wpisała się na listę strzelczyń aż 12 razy. Ponadto została wybrana do drużyny gwiazd turnieju jako najlepsza prawoskrzydłowa!

Gratulujemy Emilii oraz jej pierwszemu trenerowi Stanisławowi Losce meczów tyszanki w biało-czerwonych barwach!