Piłka ręczna trafiła do Tychów w 1957 roku. Od chwili powstania sekcji damskiej piłki ręcznej, dyscyplina ta odnosiła wiele sukcesów i była powodem do dumy dla władz miasta oraz mieszkańców Tychów. Sportowe sukcesy tyskich zawodniczek stanowią ważną kartę w historii polskiej piłki ręcznej. Tyskie piłkarki dwukrotnie wywalczyły awans do II ligi krajowej i z powodzeniem podejmowały sportową rywalizację na drugoligowych boiskach. Największym osiągnięciem tyskiej sekcji piłki ręcznej jest mistrzostwo Polski w kategorii juniorek młodszych, wywalczone w znakomitym, sportowym stylu w roku 1988.
Mistrzostwo Polski zdobyły również młodziczki z rocznika 1999 w 2014 r.
Na trzecim stopniu podium stanęły w roku 1998 młodziczki z rocznika 1983
oraz dziewczęta - rocznik 1999 w 2012 r.
65 lat… Dla tak młodego miasta, jakim są Tychy, to naprawdę dużo czasu. Można powiedzieć, że piłka ręczna była jedną z pierwszych mieszkanek tego miasta. Zawitała tutaj niedługo po tym, jak nadano Tychom prawa miejskie. I zadomowiła się na dobre. Była świadkiem rozbudowy miasta, jego rozwoju, wzrostu. Dojrzewała wraz z Tychami i z każdym rokiem jej obecność w mieście była coraz bardziej widoczna. Gościła na coraz liczniejszych szkolnych boiskach i w salach gimnastycznych, przybywało zawodniczek i pasjonatów tego sportu, powstawały kolejne drużyny. Dzisiaj piłka ręczna jest jednym z symboli tyskiego sportu. Ma za sobą wspaniałą historię, a przed sobą – miejmy nadzieję – kolejne sukcesy i mistrzowskie tytuły.
Działalność sekcji piłki ręcznej kobiet w Tychach można podzielić na kilka okresów. Podział ten związany jest z osobami prowadzącymi sekcję oraz zmianami nazwy klubu, pod którego szyldem funkcjonowała drużyna.
Okres MKS Tychy: lata 1957 – 1976. Założycielką i pierwszą opiekunką sekcji kobiecej piłki ręcznej w Tychach była Aniela Zielona. Sekcja rozpoczęła działalność w 1957 roku jako Międzyszkolny Klub Sportowy Tychy. W roku 1965 sekcję przejął Stanisław Zieliński. W tym czasie na rzecz piłki ręcznej pracował także Ryszard Kiełczewski. Od 1969 roku kobiecą piłką ręczną zajmował się w Tychach Antoni Swadźba, nadal współpracując z Ryszardem Kiełczewskim. W roku 1970 do grupy trenerów dołączył Jerzy Ciałoń, który z czasem przejął kierownictwo nad sekcją.
Okres ZKS Fasama Tychy: lata 1976 – 1989. W roku 1976 klub zmienił nazwę na ZKS Fasama Tychy (w pełnym brzmieniu: Zakładowy Klub Sportowy Fasama Tychy) i był finansowany przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych w Tychach. Ówczesna nazwa klubu, Fasama, pochodzi właśnie od nazwy fabryki, która opiekowała się klubem.Trenerami piłkarek ręcznych zrzeszonych w ZKS Fasama, byli: Jerzy Ciałoń (1977-1989), Stanisław Loska (1978-1989), Henryk Ditmer (1983-1988) i Krzysztof Mydlarz (1984-1989).
Okres KS Maluch Tychy: lata 1989 – 1990. Na okres niespełna jednego roku klub przyjął nazwę KS Maluch Tychy. „Maluch” to potoczna nazwa produkowanego w tyskiej fabryce Fiata 126p, niezwykle popularnego w tamtym czasie miejskiego samochodu osobowego.
Okres „chorzowski”- po roku 1990. Ze względu na brak zainteresowania dalszym finansowaniem sekcji przez tyską fabrykę samochodów i brak możliwości utrzymania drużyny w Tychach, w 1990 roku trener Jerzy Ciałoń przeszedł, wraz z grupą piłkarek ręcznych trenujących do tej pory w Fasamie i Maluchu, do klubu Azoty Chorzów. Azoty grały wówczas w rozgrywkach I ligi B, a w następnym sezonie – pod kierownictwem trenera Ciałonia – awansowały do I ligi.Młodsze zawodniczki nadal trenowały w tym czasie w Tychach, przede wszystkim w klasach sportowych, organizowanych w tyskich szkołach podstawowych: w SP nr 22 trenerem była wówczas Elżbieta Zawada (rocznik zawodniczek 1978), a w SP nr 12 - Jerzy Ciałoń (rocznik zawodniczek 1983). Przez krótki okres zajęcia z młodymi piłkarkami ręcznymi prowadzili także trenerzy: Jarosław Bielecki i Ireneusz Olczak.
Okres MOSM Tychy: od 1994 roku. Od 1994 roku do chwili obecnej sekcja dziewczęcej piłki ręcznej działa w Tychach w strukturach Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego (MOSM) i pod taką nazwa występuje we wszystkich rozgrywkach.W latach 1996 – 2002 sekcja funkcjonowała jako MOSM UKS Elf Tychy, a treningi prowadzili w tym czasie: Jerzy Ciałoń, Jolanta Podmokły, Elżbieta Zawada. Obecnie sekcja prowadzi działalność w kategoriach młodzieżowych. Trenerami piłkarek ręcznych MOSM Tychy są:
Jerzy Ciałoń (od 1994 - 2015 r.) oraz Barbara Frączek (od 2002 r.),
Agnieszka Żogała-Jeglińska (od 2008 r.), Stanisław Loska (od 2004 r.)
i Krzysztof Willem (od 2009 r.).