Mariusz Krzysztof Czerkawski (ur. 13 kwietnia 1972 w Radomsku) – polski hokeista, reprezentant kraju, olimpijczyk z Albertville 1992, menedżer hokejowy i komentator sportowy.

Najwybitniejszy polski hokeista w historii. Pierwszy Polak w lidze NHL, w której spędził 12 sezonów oraz reprezentował w niej barwy pięciu klubów: Boston Bruins, Edmonton Oilers, New York Islanders, Montreal Canadiens i Toronto Maple Leafs. Został także pierwszym Polakiem w tej lidze, który wystąpił w Meczu Gwiazd NHL.

Mariusz Czerkawski swoją karierę rozpoczynał w znanym polskim klubie GKS Tychy.

W 1991 r. w wieku 19 lat jako najmłodszy laureat w historii otrzymał Złoty Kij dla najlepszego hokeisty w Polsce.

Był wielokrotnym reprezentantem Polski. Na początku kariery występował w reprezentacji Polski juniorów. Został najlepszym strzelcem podczas Mistrzostw Europy Juniorów w 1990. Na Mistrzostwach Świata Juniorów Grupy B w 1991 był najlepszym strzelcem, najlepiej punktującym graczem oraz został wybrany Najbardziej Wartościowym Graczem zawodów.

Wystąpił na zimowej Olimpiadzie w Albertville w 1992 roku oraz w pięciu Mistrzostwach Świata (1991 Jugosławia, 1992 Czechosłowacja, 1998 Słowenia, 2000 Polska, 2002 Szwecja).

Zakończenie kariery sportowej ogłosił 24 lipca 2008 roku, ale swój ostatni mecz w PLH rozegrał 25 stycznia 2009 roku w Tychach. Było to spotkanie GKS Tychy – Energa Stoczniowiec Gdańsk, po którym Prezydent Miasta poinformował o przyznaniu Mariuszowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta.

Dnia 21 czerwca 2004 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju hokeja na lodzie, za osiągnięcia w działalności społecznej.

źródło: Wikipedia / czerkawski.info