Rozegrane na pływalni w Gliwicach Mistrzostwa Śląska (14, 15, 16-18 lat i open) w pływaniu, przyniosły rekordowy sukces tyskim pływakom.

Zarówno w młodszych kategoriach zawodnicy MOSM Tychy, jak w starszych MKP Wodnik 29 Tychy, przywieźli łącznie aż 69 medali i dwa miejsca na podium w klasyfikacji zespołowej. Oznacza to, że Tychy stały się jedną z potęg śląskiego pływania!

W mistrzostwach wzięło udział 369 zawodników z 39 klubów. Ekipa MOSM Tychy wywalczyła łącznie 39 medali - 33 indywidualnie i 6 w sztafetach, plasując się na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej.

Dziedzic poza konkurencją

Rewelacyjnie na 50 i 100 m stylem klasycznym popłynęli trzej tyscy żabkarze: Dawid Dziedzic, Dawid Wiekiera i Kacper Komorowski, którzy byli najlepsi we wszystkich kategoriach wiekowych. Klasą dla siebie po raz kolejny okazał się Dawid Dziedzic, zdobywca 11 medali(!) zarówno w kategorii 16-18 lat, jak i open, wychowanek pani trener Aleksandry Radek, obecnie uczeń SMS w Raciborzu.

Dawid wywalczył 6 medali w kategorii 16-18 lat: 5 złotych (50 i 100 m st. motylkowym, 50 i 100 m st. klasycznym i 100 m st. zmiennym) i srebrny (50 m st. grzbietowym).

W kategorii open zdecydowane wygrał na 100 m st. klas. i 100 m st. zmiennym, dwukrotnie stawał na drugim stopniu podium (50 m st. klas. i 100 m st. mot.), a także wywalczył brązowy medal (50 m st. grzbiet.).

Tyscy multimedaliści

Znakomicie spisała się również Beata Maruszczyk, która sięgnęła po 8 medali (kat. 16-18 lat): 2 złote na 100 m st. klas. i 100 m st. zm., 2 srebrne na 50 m i 200 m st. klas. i brązowy na 50 m st. dow., a w kat. open została mistrzynią Śląska na 100 m st. klas. i dwukrotnie wywalczyła brąz - 50 i 200 m st. klas. Wśród juniorów 15-letnich trzykrotnie mistrzem Śląska został Dawid Wikiera, na wszystkich żabkarskich dystansach. Wywalczył także srebrny medal na 100 m st. zm. Wiktoria Niemczyk 3 razy stawała na podium: złoto na 200 m st. mot. i dwa razy brąz na 100 m st. mot. i 400 m st. dow. Aleksandra Zając sięgnęła po wicemistrzostwo na 200 m st. grzbiet. i brązowy medal na 100 m st. grzbiet., a Kacper Pwawlik został wicemistrzem Śląska na 50 m st. dow.

Wśród 14-latków klasą nie dał szans rywalom Kacper Komorowski, który zdobył 4 tytuły mistrza Śląska na 50 m, 100 m, 200 m st. klas. i 100 m st. zm! Ponadto sztafeta chłopców 14 lat w składzie: Sobierajski, Komorowski, Skorupski i Giel wywalczyła 2 medale: srebrny (4x100m st. zm.) i brązowy :(4x100 m st. dow.), a sztafeta 4x200m st. dow. w składzie Sobierajski, Giel, Myszor, Osuch zdobyła brązowy medal. Sztafeta dziewcząt: Zając, Niemczyk, Walczyk, Lupa ma dwa brązowe medale na 4x100 m st. dow. i zm., natomiast sztafecie 4x50 m st dow mix: Pawlik, Zając, Wiekiera, Niemczyk przypadł srebrny medal. Ekipy MOSM przygotowały do startu Aleksandra Radek i Justyna Andrzejewska.

W barwach Wodnika

Rekordową liczbę medali zanotowali także pływacy MKP Wodnik 29 Tychy, pod kierunkiem Marka Mroza i Michała Spławińskiego, przywożąc z mistrzostw 30 medali (16-18 lat oraz open). Ekipa zajęła 3. miejsce w klasyfikacji zawodników 16-18 letnich. Sztafety mix 4x50 dowolnym i 4x50 m st. zm. zwyciężyły w obu kategoriach wiekowych. W konkurencjach 50 i 100 m st. dow. Ania Zawadzka sięgnęła po złoto, a srebro zdobyła Aleksandra Fijołek. W tej samej konkurencji mężczyzn tytuł mistrzowski zdobył Kamil Ogorzałek, a w st. klas. Radek Skierski zdobył srebrno. Po wicemistrzostwo na 200 m st. klas. sięgnął Oskar Bieg. Wszechstronni zawodnicy Mateusz Chromik i Radek Skierski stanęli na podium na 200 m st. zm. (brązowy i srebrny medal). Ponadto Radek zdobył dwa brązowe medale w wyścigach na 100 i 400 m st. zm. Świetną dyspozycję podczas zawodów zaprezentował Karol Popiela, zdobywając medal w każdej konkurencji st. motylkowego: 50 m (srebro) 100 m (brąz) i 200 m - srebrno w kat. wiekowej i brąz w open. Starty na 200 i 400 m st. dow. przyniosły srebrne krążki Anny Zawadzkiej. Kamil Ogorzałek w wyścigu 100 m st. dow. zajął drugie miejsce. W sztafetach świetnie spisali się Mariusz Pawliniak, Karol Popiela, Kamil Ogorzałek, Oskar Bieg i Radosław Skierski zdobywając medale w każdym kolorze. Na zakończenie mistrzostw złoty medal 4x100 m zmiennym zdobyły: Ania Zawadzka, Agata Kowalczyk, Aleksandra Fijołek i Weronika Grychtoł. Rekordziści Anna Zawadzka, Radosław Skierski zdobyli po 13 medali mistrzostw Śląska indywidualnie i w sztafetach. Karol Popiela - 12 medali a Kamil Ogorzałek - dziesięć.

źródło: Leszek Sobieraj / "Twoje Tychy"