Znakomicie spisała się reprezentacja MOSM Tychy w Międzynarodowy Turnieju Zapaśniczym w Wołowie. Wystartowało siedmioro zawodników i wszyscy stanęli na podium, przywożąc siedem medali – złotych i srebrnych.

Turniej w Wołowie to silne obsadzone zawody w młodzieżowych kategoriach. W tym roku wystartowało 320 zawodniczek i zawodników z 26 klubów – oprócz polskich – także z Czech i Słowacji. Jednym z honorowych gości turnieju był Józef Tracz – trzykrotny medalista olimpijski w zapasach z Seulu, Barcelony i Atlanty.

Trener Marek Juźwik solidnie przygotował ekipę do startu – cała siódemka, po wygraniu trzech lub czterech walk, znalazła się w półfinałach i przez nie także przeszła jak burza, meldując się w pojedynkach finałowych. Młodzi tyszanie sięgnęli po dwa złote medale – w kategorii wagowej do 28 kg najlepszy okazał się Kacper Sitko (Szkoła Podstawowa nr 11), z kolei w kat. 38 kg zwyciężył Tymek Wieczorek (SP nr 37). Stoczył kilka wyrównanych walk, ale w finale bez problemu pokonał przeciwnika. Zacięte i wyrównane pojedynki stoczył także Kamil Sitek (SP nr 11) w kat. do 24 kg. W finale, w ostatnich sekundach, stracił punkt i przegrał 4:5, zajmując drugie miejsce.

W najlżejszej kategorii – 22 kg – walczył Mikołaj Miłosz (SP nr 17), który w rewelacyjnym stylu dostał się do finału, jednak w walce o pierwsze miejsce musiał uznać wyższość przeciwnika. Tomasz Prorok (SP nr 1) w kat. 32 kg także sięgnął po srebrny medal.

Dwa srebrne medale przywiozły tyskie zapaśniczki – siostry Mentelskie. W kat. 47 kg Nicola Mentelska (SP nr 17) w ostatniej walce przegrała przez tusz, zajmując drugie miejsce. Świetnie spisywała się Julia Mentelska (SMS APN GKS Tychy), która wygrywała wszystkie walki kładąc przeciwniczki na łopatki. Jednak w ostatnim starciu jej błąd wykorzystała rywalka i tym razem ona skutecznie punktowała.

W sumie z siedmioma medalami tyska ekipa wywalczyła wysokie 6. miejsce w klasyfikacji klubowej.

źródło: Leszek Sobieraj / tychy.pl