Tyska Gala Sportowa jest wydarzeniem, które co roku przykuwa uwagę i kibiców i sportowców, którzy czekają na werdykt komu przypadną wyróżnienia i nagrody Prezydenta Miasta. Podczas Gali wręczane są również statuetki sportowcom, których wybrali kibice w Plebiscycie MOSiR-u i redakcji „Twoich Tychów”.

I właśnie dzisiaj, w Teatrze Małym laury odbierali ci, którzy w ostatnim czasie na sportowych arenach osiągali wybitne wyniki, będące wspaniałą promocją tyskiego sportu. Wyróżnienia Prezydenta wręczali przewodnicząca Rady Miasta Barbara Konieczna oraz wiceprezydent Tychów Igor Śmietański, a otrzymali je:

♦ Julia Frąckowiak, wicemistrzyni młodzieżowych mistrzostw Polski w skoku w dal (wychowanka MOSM).

♦ Andrzej Kowalczyk – pływak i biegacz, trzykrotny wicemistrz świata 2022 i trzykrotny medalista mistrzostw Polski w pływaniu lodowym.

♦ Wojciech Mielnik – czołowy polski kajakarz, kadrowicz, dwukrotny mistrz Polski i brązowy medalista MP, brązowy medalista MP w maratonie (zawodnik MOSM).

♦ Sylwia Stanny – trenerka kajakarzy MOSM Tychy. Wśród jej wychowanków są medaliści olimpijscy, w tym Grzegorz Kotowicz, Marek Witkowski, Karolina Naja i kilka pokoleń tyskich kajakarzy.

♦ Sebastian Szut – zawodnik, trener i prezes KS Ronin Tychy, wychowawca wielu medalistów mistrzostw Polski w boksie tajskim i kickboxingu.

♦ Aleksandra Radek – trenerka pływania MOSM Tychy, jej podopiecznymi byli czołowi tyscy pływacy, m.in. Robert Kaczyński, Monika Marczak, Dawid Dziedzic, Jakub  Hałas, Jakub Walter, Dawid Wiekiera.

Na podsumowaniu 13. edycji Plebiscytu na Najpopularniejszych Sportowców 2021 roku zabrakło Karoliny Naji – zwyciężczyni w kategorii seniorów. Srebrna i brązowa medalistka olimpijska z Tokio przysłała jednak nagrane pozdrowienia dla tyskich kibiców. Czterokrotna medalistka olimpijska przebywa obecnie na zgrupowaniu kadry, a w jej imieniu statuetkę odebrała jej dawna trener Sylwia Stanny.

Był natomiast zwycięzca wśród młodzieżowców, pływak Jakub Walter (wychowanek MOSM) – uczestnik mistrzostw Europy juniorów w pływaniu, dwukrotny medalista mistrzostw Polski seniorów: złoto i brąz w sztafecie 4×200 m st. dowolnym. Poza tym zdobył 11 medali mistrzostw Polski juniorów 17-18-letnich.

– Ta nagroda kibiców wiele dla mnie znaczy, dziękuję za wszystkie głosy, za to, że ktoś docenił mój trud. Dziękuję mojej rodzinie i trenerce Aleksandrze Radek, która w szkole podstawowej namówiła mnie do pływania. Dopiero teraz widzę efekty mojej pracy i mogę powiedzieć, że było warto – powiedział.

Na zakończenie Maciej Gramatyka wręczył Nagrody Prezydenta. Otrzymali je:

♦ Dawid Wiekiera (wychowanek MOSM), czołowy polski pływak, w tym roku i poprzednim zdobył medale mistrzostw Polski na kilku dystansach, ustanawiając fantastyczny rekord Polski seniorów na 200 m stylem klasycznym – 2.09,99. Jest pierwszym polskim żabkarzem, który na tym dystansie złamał barierę 2 minut i 10 sekund. W 2022 roku wypełnił minima na tegoroczne mistrzostwa świata w Budapeszcie i Uniwersjadę w Chengdu w Chinach.

♦ Tychy Falcons – od lat czołowa polska drużyna futbolu amerykańskiego, w 2021 roku wywalczyła swój największy sukces – po raz pierwszy sięgnęła po wicemistrzostw Polski.   to jej przepustkę do rywalizacji w Central European Football League Cup.

Dawid Wiekiera otrzymał w nagrodę czek na 10 tys. złotych, natomiast Tychy Falcons – czek na 75 tys. zł.

Przygotowaną przez Urząd Miasta, Miejskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Teatr Mały Tyską Galę Sportu uświetnił występ Grupy Tanecznej Atelie i recital muzyki filmowej Katarzyny Malendy. Galę prowadził dziennikarz i komentator sportowy Aleksander Roj.

Galeria zdjęć -   TUTAJ.

źródło: Leszek Sobieraj / tychy.pl

Fot. Kamil Peszat