Z wielkim smutkiem i żalem informujemy o śmierci Jerzego Ciałonia - znakomitego trenera piłki ręcznej.

Śp. Jerzy Ciałoń pracował w MOSM Tychy w latach 1994-2015. Był szkoleniowcem i wychowankiem wielu szczypiornistek.

Ostatnie pożegnanie śp. Trenera odbędzie się we wtorek, 25 października o godz. 11:00 w Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wyrach.

Cześć Jego Pamięci!

 

Sylwetka Trenera - źródło: Śląski Związek Piłki Ręcznej:

Jerzy Ciałoń urodził się w 1950 roku Ełku. W dzieciństwie przeprowadził się wraz z rodzicami w rodzinne strony swojego ojca, do Wyr. Sport od zawsze był jego wielką pasją. Przygodę ze sportem rozpoczął od hokeja i piłki nożnej, a pierwszym klubem, do którego należał przyszły trener szczypiorniaka, była Fortuna Wyry. Wkrótce zamienił taflę lodowiska na lekkoatletyczny stadion. Ówczesny wuefista w wyrskiej szkole, Werner Pacha, dostrzegł talent młodego Jurka i uczynił z niego miotacza i dyskobola. Jerzy Ciałoń był zawodnikiem Polonii Tychy, a następnie Unii Krywałd. Był wielokrotnym mistrzem Śląska w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Otrzymał powołanie do reprezentacji Polski juniorów, w której trenował pod okiem Janusza Sidły.

Po maturze Jerzy Ciałoń podjął decyzję o związaniu swojej przyszłości zawodowej ze sportem. Wtedy jeszcze nie wiedział, że dyscypliną, której poświęci życie zawodowe, będzie piłka ręczna… Ukończył studium nauczycielskie o profilu wychowania fizycznego, a następnie podjął studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Katowicach. Tam, pod naciskiem trenera AWF, zaczął treningi w I-ligowej drużynie piłki ręcznej, porzuciwszy wcześniej marzenia o karierze miotacza i wyjeździe z kadrą młodzieżową na mistrzostwa Europy do Odessy. W 1970 roku, jako świeżo upieczony nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej nr 12 w Tychach, rozpoczął pracę z młodymi piłkarkami ręcznymi. Jednocześnie był trenerem lekkoatletów w GKS Tychy. Sukcesy trenerskie odnosił w obu dyscyplinach. Po kilku latach dzielenia czasu pomiędzy lekkoatletykę a piłkę ręczną, postawił na szczypiorniak.

Od chwili pojawienia się w Tychach trenera Jerzego Ciałonia, tyska piłka ręczna nieprzerwanie święci triumfy na boiskach całego kraju. Jego podopieczne mają na swoim koncie wspaniałe sukcesy. Wśród nich te największe: mistrzostwo Polski w kategorii juniorek młodszych w 1988 roku oraz dwukrotny awans tyskiego klubu do II ligi. Wiele zawodniczek, które rozpoczynały karierę pod trenerskim okiem Jerzego Ciałonia, zasilało później szeregi reprezentacji Polski we wszystkich kategoriach wiekowych oraz znakomicie prezentowało się na ligowych parkietach, zarówno polskich, jak i zagranicznych, sięgając ze swoimi klubami po najważniejsze nagrody i medale.

Jerzy Ciałoń miał wielki talent i trenerską intuicję. Potrafił dostrzec potencjał zawodniczki, ukształtować jej sportowy charakter, znaleźć najlepszą dla niej pozycję na boisku. Był to szkoleniowiec z prawdziwym powołaniem i rzadko spotykaną charyzmą. Jerzy Ciałoń był trenerem wszystkich tyskich drużyn dziewczęcej piłki ręcznej: MKS Tychy, następnie ZKS Fasama i KS Maluch Tychy, a od 1994 roku – MOSM Tychy. Przez wiele lat pełnił także rolę trenera kadry narodowej dziewcząt do lat 16, następnie reprezentacji Polski juniorek oraz kadry młodzieżowej, z którą zdobył VIII pozycję na mistrzostwach świata w 1993 roku. Na początku lat 90. został trenerem klubu Azoty Chorzów i wywalczył z tą drużyną awans do ekstraklasy. Podobnie było z kolejnym klubem w jego trener-skiej karierze, AKS Chorzów, który także wprowadził do I ligi.

W latach 1994 - 2015 pracował jako trener koordynator MOSM Tychy, prowadził klasy sportowe o profilu piłki ręcznej w tyskich szkołach. Był ikoną tyskiej piłki ręcznej, doskonałym szkoleniowcem i człowiekiem w pełni oddanym pracy trenerskiej z młodzieżą.