Bartek Rośkowicz, pięściarz MOSM Tychy wygrał w końcu kwietnia w Karlinie eliminacje do mistrzostw Europy młodzików, jednak nie wiadomo, czy wystartuje w imprezie. Jak się okazuje, za start w bułgarskich ME, Polski Związek Bokserski żąda 4.800 złotych.

- Też jesteśmy tym zaskoczeni, zwłaszcza, że dano nam krótki termin na wpłacenie pieniędzy – powiedział trener Ryszard Dziopa. – Mistrzostwa w Bułgarii zaczynają się 21 maja, a kwotę trzeba wpłacić już na początku miesiąca. Wraz z rodzicami organizujemy zbiórkę pieniędzy, informując o tym na portalach społecznościowych. Jednak jeszcze nie udało nam się zebrać całej kwoty. Część pieniędzy wpłacili rodzice, ma się dołożyć MOSiR, udało się pozyskać jednego sponsora i kilku kibiców. Nadal jednak brakuje…

Bartek trenuje w MOSM Tychy u Ryszarda Dziopy od 6 lat. Trafił tutaj jako 9-latek za namową kolegi. Równocześnie chodził na zajęcia do Akademii Piłki Nożnej GKS i w końcu musiał dokonać wyboru, bo trudno, żeby trenował dwie tak różne dyscypliny równocześnie. Postawił na boks…

- Lubię walczyć, sprawdzać się, każdy trening bokserski to dla mnie duża frajda – powiedział. – Do tej pory stoczyłem kilka walk pokazowych i wszystkie wygrałem. Teraz przyszła pora, by zacząć boksować na poważnie. Bardzo się cieszę z wygranej w Karlinie, bo dała mi szansę wystartowania w ważnych zawodach. Solidnie się przygotowuję do tych walk.

Trener Ryszard Dziopa jest zadowolony, że Bartek postawił na boks. Jego zdaniem ma talent do uprawiania tej dyscypliny.

- Bartek jest indywidualistą i myślę, że w tym sporcie będzie się lepiej rozwijał – powiedział. – Do tej pory występował w walkach pokazowych, bo w myśl przepisów AIBA, oficjalnie zawodnik może walczyć od 14. roku życia. Ale np. w Niemczech i Czechach ta granica jest przesunięta i tam toczą walki 10-latkowie. Pierwszą walkę pokazową Bartek stoczył podczas zorganizowanego w Tychach meczu towarzyskiego z drużyną Niemiec i wygrał. W ubiegłym roku przekroczył już tę ustaloną przez AIBA granicę wiekową – wygrał międzynarodowy turniej w Świdnicy, a niedawno, podczas turnieju w Rybniku pokonał m.in. mistrza Czech. Teraz wygrał eliminacje w Karlinie, które odbywały się podczas mistrzostw Polski seniorów.

W turnieju eliminacyjnym, w każdej kategorii startowało po 4 zawodników, którzy rozgrywali półfinał i finał. W decydującym pojedynku Bartek pokonał zawodnika Wisły Tczew.

- Bartek jest dobrze przygotowany do kolejnych zawodów, ostatnio sporo trenował i miał sparingi z nieco starszymi i cięższymi zawodnikami. Wygląda to naprawdę dobrze… – dodał trener.

Czy jednak młody tyski pięściarz pojedzie na mistrzostwa do Bułgarii? Bartek Rośkowicz i jego i trener liczą, że uda się zebrać potrzebną kwotę, stąd apel do ludzi dobrej woli, kibiców, firm… Jeśli ktoś chciałby wspomóc Bartka w wyjeździe na ME, prosimy o kontakt z trenerem Ryszardem Dziopą – tel. 500-081-550.

źródło: Leszek Sobieraj / "Twoje Tychy"