Podczas ostatnich w tym sezonie zawodów kajakowych na Jeziorze Paprocańskim trenerzy MOSM wyróżnili zawodniczki i zawodników, którzy w tym roku stawali na podium mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Mistrzowska „dziesiątka” otrzymała pamiątkowe statuetki i koszulki…

Wśród najmłodszych (kategoria dzieci) medale zdobyli Karol Szczepanek i Oskar Waksmański, młodzicy to Konrad Gawor, Wojciech Mielnik, Krzysztof Palka, Jakub Kwaśniewicz, juniorzy młodsi – Anna Mielnik i Wojciech Waksmański oraz juniorzy – Sara Miernik i Julia Machura. Na podium zaproszono także mamy medalistek i medalistów oraz trenerki – Sylwię i Magdę Stanny, a wszystkim paniom róże wręczał Marek Stanny także trener, ale również działacz i sędzia.

Magda Stanny, wychowanka MOSM, a obecnie jedna z czołowych polskich kajakarek, tegoroczna srebrna medalistka Pucharu Świata, wróciła przed kilkoma dniami z mistrzostw świata w Portugalii. Wystartowała w dwóch konkurencjach – w C1 na 500 m zajęła 7 miejsce i w C2 z Aleksandrą Jacewicz, wygrywając finał B.

– Ze startu na jedynce jestem zadowolona, choć z uwagi na tor musiałam walczyć nie tylko z rywalkami, ale także silnym wiatrem i falą. To bardzo specyficzny obiekt, bo pierwsze cztery tory są zupełnie osłonięte przed wiatrem, a w finale miałem tor 9 – najbardziej odkryty i tu wiało najbardziej. Przed mistrzostwami świata sam udział w finale uznałam za dobry wynik, podobnie, jak 7 miejsce. Jednak jak się okazało, że mimo wiatru przypłynęłam na dobrym miejscu, to żałowałam, że los nie dał mi lepszego toru. Z kolei w dwójce płynęłam z juniorką, dziewczyną zdolną, ale jeszcze bez doświadczenia. Dlatego najcenniejszym tegorocznym trofeum pozostaje srebro w Pucharze Świata, ale z tej imprezy medale przywożę co roku. Jeśli chodzi o zawodników, z którymi pracuję, jest to obiecująca grupa utalentowanych młodych kajakarzy. W każdym roczniku mamy perełki, najwięcej jest ich wśród młodzików. Rocznik 2005 jest bardzo perspektywiczny i wiążemy z nim duże nadzieje.

W Tokio w 2020 po raz pierwszy do programu Igrzysk Olimpijskich włączone zostaną dwie konkurencje kanadyjek C1 200 m i C2 500 m, czyli te w których specjalizuje się Magda Stanny. Teraz trzeba trzymać kciuki, by Polska zakwalifikowała się na Igrzyska, bo jako druga zawodniczka w kraju, Magda powinna dostać olimpijską szansę.

źródło: Leszek Sobieraj / tychy.pl