Takiej gali sportowej w Tychach jeszcze nie było! Nagrody wręczono m.in. trenerowi sekcja lekkiej atletyki Bogdanowi Przybycinowi oraz wychowankom MOSM Tychy: Zofii Brzoza, Szymonowi Topolnickiemu i Kacprowi Gruźli.

Podczas uroczystego spotkania w Teatrze Małym uhonorowano wszystkich najlepszych tyskich sportowców 2020 roku, bowiem wręczono zarówno Sportową Nagrodę i Wyróżnienia Prezydenta Tychów oraz statuetki w Plebiscycie MOSiR-u i Twoich Tychów na Najpopularniejszego Sportowca. Po raz pierwszy uroczystość transmitowana były online na stronach społecznościowych Urzędu Miasta, a wręczanie nagród przeplatane było akrobatycznymi popisami i wyjątkowym muzyczno-tanecznym spektaklem, przygotowanym przez Teatr Tańca Dyemotion.

Z uwagi na przedłużające się jeszcze obostrzeniami (połowa zajętych miejsc na widowni Teatru Małego, maseczki, dezynfekcja rąk) postanowiono rozdzielić uroczyste wręczanie Nagród Prezydenta w Dziedzinie Kultury i Sportu. Po prostu widownia jest zbyt za mała, by w ograniczonej liczbie pomieścić zarówno ludzi kultury, jak i sportu. Dlatego wręczanie nagród w dziedzinie kultury odbędzie się w innym terminie.

W miniony czwartek Teatrem Małym zawładnęli zatem sportowcy, by wziąć udział w podwójnej gali. Sportowe Wyróżnienia Prezydenta odebrało siedmioro sportowców, a ich obecność najlepiej świadczy o różnorodności sportowych dyscyplin, w których tyszanie stali się mistrzami. Na scenie zjawiła się Karolina Białas – znakomita łyżwiarka figurowa, medalistka mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych, Zofia Brzoza – jedna z najlepszych polskich siatkarek młodego pokolenia, reprezentantka Polski, Paweł Kosek – czołowy biegach na długich dystansach, powołany do kadry Polski, Wawrzyniec Latus, jeden z najbardziej utytułowanych polskich sportowców w podnoszeniu ciężarów osób niepełnosprawnych, trener Bogdan Przybycin, inicjator powstania przed 21 laty sekcji lekkoatletycznej pod egidą MOSiR, którego zawodnicy zdobyli ponad 200 medali zawodów mistrzowskich PZLA, w tym 20 medali rangi mistrzostw Polski, Alicja Pyszka-Bazan obecnie czołowa polska triathlonistka na dystansie sprinterskim i Ironman 70.3 oraz Szymon Topolnicki – multimedalista mistrzostw Polski w biegach, pierwszy od wielu dekad tyszanin, który jako senior zdobywa medale MP w lekkoatletycznych konkurencjach olimpijskich.

Nagroda Prezydenta w wysokości 15 tys. zł trafiła natomiast do Śląskiego Towarzystwa Strzeleckiego – od lat najwyżej klasyfikowanego klub na Śląsku w swojej dyscyplinie sportowej, w składzie którego są medaliści i multimedaliści imprez rangi mistrzostw Polski. Trenerowi i prezesowi klubu, byłemu szkoleniowcowi kadry olimpijskiej i narodowej Polski w strzelectwie sportowym i pięcioboju towarzyszyły czołowe zawodniczki Wioletta Pawluczek, Weronika Paszek, Kacper Stępień, Julia Szklanny, Aleksandra Moiczek oraz Paweł Baniusiewicz.

Nagrody i Wyróżnienia Prezydenta wręczali jego zastępcy: Hanna Skoczylas, Maciej Gramatyka i Igor Śmietański oraz przewodnicząca Rady Miasta Barbara Konieczna.

A potem przyszedł czas na uhonorowanie Najpopularniejszych Sportowców 2020, wybranych przez kibiców w Plebiscycie MOSiR-u i redakcję Twoich Tychów. Otrzymaliśmy 2.821 głosów w dwóch kategoriach – młodzieżowców i seniorów. Oryginalne statuetki odebrali: w kat. seniorów – Julia Korzuch, lekkoatletka, podwójna medalistka lekkoatletycznych MP (indywidualnie na 400 m ppł i w sztafecie 4×400 m) oraz złota medalistka Akademickich Mistrzostw Polski, a wśród młodzieżowców – Kacper Gruźla, hokeista, brązowy medalista MP, młodzieżowy reprezentant Polski. Przypomnijmy, iż poszczególne piątki uzupełnili: młodzieżowcy – 2. Paweł Ścierski (kolarz MTB), 3. Zofia Brzoza (siatkówka), 4. Paweł Tuz (siatkówka), 5. Karolina Białas (łyżwiarstwo figurowe); seniorzy – 2. Bartosz Ciura (hokej), 3. Przemysław Wrona (koszykówka), 4. Damian Miller (siatkówka), 5. Sylwia Łaskawska (hokej).

Uroczystą Galę Sportową uświetniły występy akrobatyczne. Zgromadzeni sportowcy, trenerzy, działacze i goście obejrzeli popisy Anny Filipowskiej-Niekłań – mistrzyni świata w akrobatyce powietrznej, finalistki 5. edycji programu „Mam Talent”. Wystąpiła także jej wychowanka Nikola Dynak, uczennica Szkoły Podstawowej nr 40 w Tychach, która sięgnęła po wicemistrzostwo Aerial World Championship czyli mistrzostw świata w akrobatyce powietrznej na kole. Dodajmy, iż niedawno tyszanka zdobyła mistrzostwo Śląska w akrobatyce sportowej i skokach na ścieżce w Bielsku-Białej (w klasie młodzieżowej). Był także popis Antoniny Trojanowskiej – mistrzyni świata i wielokrotnej mistrzyni Polski akrobacje na szarfie, a galę zakończył występ Teatr Tańca Dyemotion Muzyka, kompozycje taneczne i gimnastyczne połączone zostały z bodypaintingiem, co w świetle UV dało efekt z pogranicza bajki, fantazji i magii.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i już teraz zapraszamy do kolejnej edycji Plebiscytu MOSiR-u i Twoich Tychów, w którym wybierać będziemy Najpopularniejszych w 2021 roku.

Galeria zdjęć -   TUTAJ.

źródło: Leszek Sobieraj / tychy.pl

Fot. Kamil Peszat