W Osijeku (Chorwacja) reprezentacja polskich siatkarek do lat 19 rozpoczęła rywalizację w mistrzostwach świata do lat 19. Podopieczne trenera Waldemara Kawki rozegrały pierwszy mecz z reprezentacją Meksyku, pokonując rywalki 3:1. W biało-czerwonych barwach w zawodach startuje tyszanka Zofia Brzoza.

Wychowanka MOSM Tychy gra w SMS PZPS Szczyrk oraz MKS Dwójka Zawiercie. Jest medalistką mistrzostw Polski w kilku kategoriach, od lat powoływana jest do reprezentacji Polski. Między innym wraz z kadrowiczkami U-17 awansowała do turnieju finałowego mistrzostw Europy w Czarnogórze, zajmując 5. miejsce. Ponadto zdobyła 6. miejsce mistrzostwa Europy U -16 (Wegry/Słowacja), 8. miejsce mistrzostw świata U-18 (Durango, Meksyk).

W mistrzostwach świata startują 24 drużyny, a turniej rozgrywany jest w Chorwacji (Osijek) i na Węgrzech (Szeged) do 11 sierpnia. Młodzieżowa reprezentacja Polski, ma za sobą długi okres przygotowawczy, a podczas turnieju trafiła do grupy D, w której znalazły się m.in. medalistki poprzednich mistrzostw – Amerykanki i Serbki. Rywalkami Polek będą także Korea Południowa i Japonia.

Od 1 do 6 sierpnia każda z drużyn rozegra po 5 spotkań z jednym dniem wolnym od rywalizacji (4 sierpnia). Po fazie grupowej 16 zespołów zagra w 1/8 finału, następnie odbędą się ćwierćfinały i walka o medale.

1.08 Polska – Meksyk 3:1, 2.08 Polska – Korea Południowa (21), 3.08 Polska Serbia (godz. 18), 5.08 USA – Polska (21), 6.08 Polska – Japonia (20).

Leszek Sobieraj / tychy.pl